Clergy and Reader (Licensed Lay Minister) appointments, licenses, movements, retirements and obituaries.

3 June 2020

The Rev’d David (Dave) Hendra

is to leave their current position as Assistant Curate, Holy Trinity Leicester
and has been appointed to a new position of Associate Priest within the Mitre Benefice (Interim Post for 18 months).
New role: Associate Priest within the Mitre Benefice (Interim Post for 18 months).

1 June 2020

The Rev’d Canon Stephen Wright

has been appointed to a new (additional) position of Bishop’s Interfaith Adviser
Current role: Priest-in-Charge of the Quidenham Group Benefice
New additional role: Bishop’s Interfaith Adviser

1 June 2020

The Rev’d Brian Brown

We are saddened to announce the death of The Rev'd Brian Brown on 27/05/2020

28 May 2020

The Revd Canon Paul Cubitt

is to leave their current position as Vicar, North Walsham, Edingthorpe, Worstead and Westwick Benefice.
and has been appointed to a new position of Team Rector, Dereham and District Team Ministry.
New role: Team Rector, Dereham and District Team Ministry.

27 May 2020

The Revd Janet Frymann

is to retire on 31/05/2020 as Rector, Roughton Benefice.

15 May 2020

The Revd Richard Stanton

Current role: Interim Priest-in-Charge of St John Timberhill with St Julian, Norwich.
New role: Interim Priest-in-Charge of St John Timberhill with St Julian, incorporating the role of Priest-Director of the Julian Campus.
This is a further interim appointment and an extension of an existing role.

15 May 2020

The Revd Benjamin Bradshaw

is to leave their current position as Bishop's Chaplain, Sodor and Man.
and has been appointed to a new position of Shrine Priest, Shrine of Our Lady of Walsingham.
New role: Shrine Priest, Shrine of Our Lady of Walsingham.

14 May 2020

The Revd Carol Pritchard

has been appointed to a new (additional) position of Bishop's Adviser for SSM (self-supporting ministry).
Current role: Assistant Priest (SSM), Earlham Benefice.
New additional role: Bishop's Adviser for SSM (self-supporting ministry).

11 May 2020

The Revd Mandy Bishop

has been appointed to a new (additional) position of Joint Rural Dean (with the Rev'd Michael Asquith) of the Lothingland deanery.
Current role: Rector, Kessingland (benefice).
New additional role: Joint Rural Dean (with the Rev'd Michael Asquith) of the Lothingland deanery.

6 May 2020

The Rev’d Keith Horsfall

We are saddened to announce the death of The Rev'd Keith Horsfall on 04/05/2020

This web page is automatically generated from our central database.